Telefon: (212) 222 6277 Email: info@atckart.com.tr

Yaka Kartı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

  • Anasayfa
  • /
  • Yaka Kartı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Öncelikle belirtilmesi gereken yaka kartları bir yerde kimlik görevinin görüyor olmasıdır. Özellikle de birçok devlet kurumunda da yaka kartı takılması zorunlu hale getirilmiştir. Birçok kurumda ki bu uygulamanın sebebi aslında bir yerde ki (kurum kuruluş) güvenliğin doğru şekilde sağlanıyor olmasına özen gösterilmesidir. Devlet kurumlarının yanı sıra birçok özel sektörde de çok fazla tercih edilen bir uygulama olan yaka kartları imalatını ATC kart firmasından rahatlıkla temin edebiliriz.

Çalışılan firmada ki kişilerin hangi statü de çalıştığını belirtir. Özellikle market veya giyim sektöründe çalışan kişilerin kıyafetleri genellikle aynıdır. Ve bu durumda hangi çalışanın neyden sorumlu olduğunu anlamakta zorlanırız.

Çalışanın neyden sorumlu olduğu da bu yaka kartlarında mevcuttur. Yaka kartları çeşit olarak genellikle mıknatıslı veya boyuna asmalı olarak iki şekilde kullanılır. Özellikle devlet kurumlarında boyuna asmalı tercih edilir. Gerek içeride çalışan personel gerekse de dışarıda ki güvenlik görevlisi. Bunun yanı sıra olarak da özelikle giyim veya iletişim sektöründe çalışan kişiler olarak isim ve görevlerinin yazılı olduğu mıknatıslı yaka kartı tercih edilmiştir.

Bir de misafir olarak gelen kişilere verilen yaka kartları mevcuttur. Bunlar özellikle devlet kurum ve kuruluşlarında kullanılır. Dışarıdan gelen kimselerin ziyaretçi olduğunu göstermek içindir. Geçici olarak kullanılır. Amaç kişinin misafir olduğunu göstermek ve güvenliğin sağlanmasıdır. Kartın üzerinde de misafir olunduğu belirtilmektedir.

 

Yaka kartı kullanılmasında ki başka bir kolaylık ise iş yerinde çalışan personelin giriş çıkış saatlerinde güvenlik görevlileri tarafından kontrol edilmesidir. Kalabalık çalışılan firmalarda bu durum güvenliğin kolaylıkla sağlanmasına yardımcı olmuştur.