Telefon: (212) 222 6277 Email: info@atckart.com.tr

Plastik Kart Çeşitleri

Personelin devam kontrolü, sağlık kuruluşları, kütüphane, dernek, eğitim kurumları, sendikalar, oteller, restoranlar, alışveriş merkezleri gibi birçok kişinin çalıştığı ya da gidip geldiği bazı yerlerde kart kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu kartların birçok farklı çeşidi vardır.

Plastik kart; birçok çeşidi ve kullanım alanı vardır. Yaka kartı, fatura kartı, ziyaretçi kartı, market kart, özel ebat kartı, tanıtım kartı, mifare kartı, çipli kart, üye kartı, proximity kart, plastik kartvizit, barkodlu kart, manyetik bantlı kart, otel kartı ve mağaza kartı gibi birçok çeşidi vardır. Bu kartların hepsinin kullanım alanı birbirinden farklıdır. Kullanacak olan işletmeler ya da kişiler kendilerine uygun olan kartı aralarından seçer bu kartlar kullanıldıkları alanda kullanım kolaylığı sağlar. Birçok işlemin kolaylıkla ve rahatça zaman kaybedilmeden yapılmalarına yardımca olurlar. Bu kartlar kredi kartı gibi küçük ebatlarda olup taşınması kolaydır. Bu kartların üzerine manyetik alanlar, barkodlar, kabartmalar ya da numaralar yapılır. Bunları tamamen kartı kullanacak kişiler ya da işletmeler belirler.

Barkodlu kart; kart üzerinde birbirine paralel inceli uzunlu çizgiler ve bunlar arasındaki boşluklardan oluşmuş barkodlara denir. Bu barkodlar barkod okuyucularla bilgisayarlara aktarılmıştır. Bu barkodlu kart marketlerde, alışveriş merkezlerinde müşteri sadakatini sağlamak amacıyla kullanılır. Bu kartları kullanan müşteriler birçok ayrıcalıklardan faydalanır. İşyeri sahipleri de bu kartı kullananlar sayesinde aktif olarak düzenli bir şekilde işletmelerini ziyaret eden hedef müşteri kitlesini belirlerler.

Otel kartı; otel yurt ya da işyerlerinde kapıları açmak için anahtar yerine kullanılan kartlardır. Bu kartı kullananlar otellerde sunulan birçok hizmetten kolaylıkla yararlanabilirler. Kapıları açarken sadece bu kartı olanlar kapıları açabilir. Kartı olmayanlar kapıyı açamazlar. Buda güvenliğin kolayca sağlanmasına yardımcı olur. Bu kartlar kredi kartı gibi küçük olduğu için cüzdanda rahatlıkla taşınabilir. Buda anahtar sorununu ortadan kaldırır.

 

Bu kartların korunmasını sağlamak için kart koruyucu kullanılabilir. Kart koruyucu sert plastik kaplardır. Bunlar yatay ya da dikey olabileceği gibi tek taraflı ve çift taraflı olarak kullanılabilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu kartlar birçok yerde kullanılmaktadır. Kişilere ve işletmelere sağladığı kolaylıklar kullanım alanlarını arttırmaktadır. Plastik kartın çeşitlerinden olan otel kartı ve barkodlu kart ya da bunların diğer çeşitleri ve kart koruyucu hakkında bilgi almak ve yaptırmak isterseniz ATC kartın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.